معرفی و تاریخچه شرکت 

شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی یکى از شرکت هاى فرعى شرکت ملى گاز ایران است که در سال 1377 تاسیس و عهده دار مسئولیت بهره بردارى از تاسیسات خشکى فاز هاى چندگانه میدان گازى پارس جنوبى گردید. تاسیساتى که طراحى و اجراى آنها را شرکت نفت و گاز پارس از شرکت‌هاى فرعى نفت ایران انجام داده است . این شرکت با بهره‌گیری از متخصصین جوان و مدیران شایسته به یک مدل و برند معتبر جهانى و الگوى دانش فنى در میان همه صنعت کشور تبدیل شده است.

شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در شهرستان عسلویه و کنگان از شهرستان‌های استان بوشهر در کنار ساحل خلیج فارس با جاذبه‌هاى گردشگرى و تاریخى در قالب دو سایت صنعتی مستقر شده است و علاوه بر خدمات تولید گــاز با ورود به حوزه مسئولیت اجتماعی اقدامات شایان ذکر و مؤثری در بخش فرهنگ، آموزش، سلامت، اشتغال و حمایت از محیط زیست منطقه انجام می‌دهد.

موقعیت پالایشگاه های گاز پارس جنوبی 

در سایت هاى 1 و 2 که در شهرستان‌های عسلویه و کنگان مشتمل بر 24 فاز گازى است .

موقعیت و مشخصات میدان  گاز پارس جنوبی 

واقع در آب هاى سرزمینى ایران و قطر و مشترک بین دو کشور با وسعت 9700 کیلومترمربع و در عمق 3000 مترى زیر کف دریا ، عظیم ترین میدان گازى جهان است که با ساحل بندرعسلویه 105 کیلومتر فاصله دارد . گستره بخش ایرانى آن به مساحت 3700 کیلومترمربع و ذخیره آن 14 تریلیون مترمکعب گاز و 17 میلیارد بشکه میعانات گازى معادل 8% ذخائر گاز جهان و 50% ذخائر گاز کشور مى‌باشد . این میدان از نظر منابع مادى، مهمترین و با ارزش ترین منبع اقتصادى و ثروت و گنجینه عظیم و بى نظیر ملى است

اهداف توسعه ای مخزن پارس جنوبی 

  • پاسخگوئی به نیاز روزافزون مصرف گـاز کشور
  • جایگزین نمودن گاز طبیعی به جای نفت و فرآورده‌های آن و افزایش سهم گــاز در سبد
  • انرژی مصرف داخلی به منظور صرفه‌جویی انرژی
  • صادرات گاز ، میعانات گازی و گاز مایع ( LPG )
  • ارائه میعانات گازی بعنوان خوراک و منبعی پایدار و ارزان به صنایع پتروشیمی
  • تحویل اتان موجود در گاز منطقه که حدود 5/5 درصد بر آورد شده است به پتروشیمی برای تولید اتیلن و مشتقات آن